top of page

למה הקפה שגדל למרגלות הרי געש מתאים כל כך למשקאות פילטר?

עודכן: 5 באפר׳

קפה אקזוטי נוסף שהפך פופולרי אצלנו בחנות הקפה הוותיקה שבשוק הכרמל, הוא היאווה קלוסי האינדונזי, בקלייה בהירה שמתאימה בעיקר לשיטות ההכנה הייחודיות של הגל השלישי – הקפה המצוין הזה מצא קהל של לקוחות קבועים ומרוצים. הערביקה מהאיים האינדונזיים כמו יאווה (Java, אתם אולי מכירים אותו גם כג'אווה) וסולאווסי (Sulawesi), נחשבת לסמן של איכות בתרבות הקפה העולמית.


הקפה הגיע לאי יאווה שבמרכז אינדונזיה במאה ה-17, כאשר קולוניאליסטים הולנדים הביאו את הצמח, מזן הערביקה, והחלו לגדל אותו במדרונות הוולקניים של האי. טרואר זה, שמאופיין באדמה וולקנית עשירה ובאקלים סב-טרופי אופטימלי, מעניק פרופיל טעם ייחודי לפולי הקפה, גם הערביקה וגם הרובוסטה, אשר גדלים ברחבי הטריטוריה הצבעונית. פולי הערביקה מיאווה ידועים בזכות מאפיינים מובהקים – גוף מלא, חומציות מתונה ותערובת הרמונית של טעמים. האדמה הוולקנית תורמת לטעם עשיר ומעוגל היטב, המסומן לרוב בתווים של שוקולד, חריפות עדינה וסיומת חלקה.

אדמה וולקנית – הר געש באי ג'אווה באינדונזיה.

מה מייחד את הטרואר ביאווה ובסולאווסי?

חוות גידול הקפה באיים יאווה וסולאווסי מפוזרות על פני נופים ציוריים, במורדות הרים ובמישורים גבוהים, והן עדות ליחסים הסימביוטיים בין אדמת הארץ לצמחי הקפה, אשר גדלים באהבה רבה במטעים. טיפוח ספציפי לגובה הגבעות וטכניקות קציר סלקטיביות משפרות את איכותו של הקפה. המטעים הנטועים גבוה ומגיעים לגבהים של 1,400 מטר מעל פני הים ואף יותר, תורמים להבשלה האיטית של הפולים ומעצימים את הטעם. בנוסף, שיטות חקלאות בנות קיימא – כמו גידול בצל וחקלאות ביו-אורגנית, שיטות של שימור השקייה והקפדה על סחר הוגן – הופכות דומיננטיות יותר ויותר באיים בשנים האחרונות. הן משקפות מחויבות לניהול סביבתי אחראי יותר ולשימור שיטות מסורתיות של גידול וייבוש פולים. פרקטיקות אלו לא רק מבטיחות את אורך החיים של תעשיית הקפה האינדונזית אלא גם תורמות לייחודיות של טעמו של הקפה המקומי, העולמי כל כך.

הגובה גורם להבשלה איטית של פירות הקפה ומעצים את הטעם.

המשמעות ההיסטורית של הקפה שמגיע מהאיים השונים של אינדונזיה ניכרת לא רק בטעמו הנדיר אלא גם בתפקיד שמילא בסחר הקפה העולמי. למשל, יאווה הפך לאחד מאזורי ייצור הקפה הראשונים שייצאו פולי קפה משובחים בקנה מידה גדול, ותרם במהלך השנים לצמיחת תעשיית הקפה העולמית. מורשת זו של קפה איכותי העלתה את רף הציפיות העולמיות למשקה משובח, עיצבה את העדפות הטעם של הצרכנים האנינים ועודדה אזורים ברחבי העולם לשאוף לפרופילי קפה ייחודיים ומובחרים. הבולטות ההיסטורית של הקפה מאינדונזיה סללה את הדרך לתנועת קפה הספיישלטי, תוך שימת דגש על טעמים ייחודיים ועל הטרואר של אזורי ייצור קפה.

היאווה קלוסי שלנו מגיע מאיזור המישורים הגבוהים של חבל טוראיה (Toraja) באי סולאווסי, לא רחוק מהאי יאווה. בגלל התנאים הדומים בטרואר של שני האיים, הערביקה המשובחת הזו גדלה, נאספת ומיובשת בשיטת העיבוד הרטוב, כלומר באותן שיטות אינדונזיות מסורתיות נפוצות, ולכן שומרת על טעמה העשיר והמאוזן, החמיצות הנמוכה והטעמים האדמתיים (בניגוד לשיטת "הקליפה הרטובה" שנהוגה רק באי סומטרה). ממש כמו הקפה מפפואה, גם את היאווה קלוסי אנו קולים בקלייה בהירה ומורכבת, וגם היא יכולה לשמש כבסיס למשקאות קפה משובחים במגוון שיטות חליטה.

גוף מלא, חומציות מתונה ותערובת הרמונית של טעמים – קפה מהאי יאווה/ג'אווה.


וכמה מילים לסיכום?

ובכן, בסצנת הקפה העכשווית, הקפה האינדונזי שומר על משמעותו ההיסטורית וממשיך לרתק את אניני הקפה ברחבי העולם. השמות "יאווה" ו"יאווה קלוסי" הפכו לשמות נרדפים למצוינות, ומייצגים מורשת המשלבת את ההיסטוריה העשירה של האי הטרופי עם יכולת מודרנית של טיפוח ועיבוד קפה במגוון שיטות ודרכים. כוס של V60 מערביקת יאווה היא יותר מעוד כוס משקה; זוהי לגימה של מסורת, טעם של היסטוריה, וחיבור לתרבות הקפה התוססת והמתמשכת של אינדונזיה.


コメント


bottom of page